ریگ جن یا قالیچه حضرت سلیمان

ریگ جن و قالیچه ی حضرت سلیمان

بخش هایی از این کار تحقیقاتی به نظر من ریشه در تخیل دارند. و من باور دارم که تمامی تخیل ها ریشه در واقعیت دارند و باید رمزگشایی شوند مثل افسانه ها که تماما ریشه در واقعیت های دورانی خاص دارند. ریگ جن، قالیچه ی حضرت سلیمان و . . . برای من جاذبه ی بسیاری دارند و همانند یک افسانه ارزشمند هستند و قابل طرح
با احترام: حمیدرضا خزاعی

 


ریگ جن ناحیه ی وسیعی از تپه های شنی و با تلاق های نمک می باشد که در دل دشت کویر قرار گرفته است. این ناحیه، از صعب العبور ترین نواحی جهان است و به دلیل نبود هیچ گونه راه ارتباطی، مسافران کویری هیچگاه از آن عبور نمی کردند و اکنون نیز به غیر از محققان که بسیار انگشت شمار هستند کسی از آن عبور نکرده است. پیشینیان ما این سرزمین را نفرین شده و پایگاه ارواح پلید و شیاطین می دانستند. امروزه نیز اکثر شهر و روستاهای اطراف، داستان ها و باور هایی برای ریگ جن ساخته اند، از قدیم می گفته اند هر کس وارد ریگ جن شود، زنده از آن بیرون نخواهد آمد.
ریگ جن در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شمال شرقی زواره و روستای امیر آباد، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته و وسعت آن معادل 3800 کیلومتر مربع است. در حاشیه ی شمالی آن کوه گوگردی، در حاشیه ی شرقی آن جاده ی دامغان به جندق قرار گرفته است. در قسمت شمالی آن رودخانه ورگی از ارتفاعات کوه گوگردی سر چشمه می گیرد و در جهت شمال غربی-جنوب شرقی وارد ریگ جن می شود. کوه ملا هادی در حاشیه ی جنوبی این ریگ قرار گرفته است.

قاليچه پرنده از تورات تا تخت جمشيد
پس از انتشار كتاب استفن هاوكينگ به نام طرح عظيم كه در آن نظريات بخصوصی درباره خداوند ارائه شده بود، دانشمندانی كه تحقيقات مفصلی بر روی انجيل و تورات انجام داده بودند سکوت را شکستند و تحقیقات خود را یکی پس از دیگری منتشر کردند. نخستین این تحقیقات مربوط می شد به تحقیق در مورد شکافته شدن دریا توسط موسی و عبور قوم بنی اسرائیل از آن. نتایج این تحقیق نشان می دهد در نقطه یی خاص اگر به مدت 12ساعت بادی با سرعت 100کیلومتر در ساعت بوزد، می تواند کانالی به طول 5کیلومتر به مدت چهار ساعت ایجاد کند.
در مورد این که در این باد شدید بشود کاروانی را حرکت داد محل تردید است.
تحقیق جدیدی که در 28سپتامبر 2010، منتشر شد. نتایج این تحقیق جهان را در بهت و حیرت و فرو برده است. سه گروه درگیر این تحقیقات بودند.گروهی ازفیزیکدانان انستیتو نیلزبور در دانمارك، گروه کشاورزی و کانی شناسی از دانشگاه ماساچوست آمریکا و سرانجام بخش باستانشناسی دانشگاه آکسفورد انگلستان.
برای درك بهتر موضوع باید کمی به عقب برگردیم .آدريان پل موريس ديراك وقتی در 1926 با تلفيق مكانيك كوانتومی و نسبیت عام و خاص توانست فرمول بندی جدیدی ارائه دهد که وجود ذراتی که بعدها به ضد ذره شناخته شدند را پیش بینی می کرد، این پیش بینی گام بزرگی در را ه پیشرفت فیزیک برداشت. از آن پس دانشمندان برای حامل انرژی، دنبال ذره ای می گشتند، ذره ای به نام گراويتون Graviton كه از خانواده مزون هاست Meson ، با اسپين 2 و بار الكترونی و جرم در حال سكون صفر، به عنوان عامل جاذبه دست يافتند. این ذره تا کنون آشکار سازی نشده بود .در واقع این که دو جرم همدیگر را جذب می کند به دلیل وجود این ذره است. یک گروه گراویتون یاب از دهه ی سی میلادی توسط نیلز بور در دانمارك تشکیل شد تا این ذره را پیدا کنند.
دانشمدان بزرگی از هيدكيی يوكاوا ژاپنی گرفته تا عبدالسلام پنجابی و ورنر هاينزبرگ آلمانی، طی سال های طولانی در اين گروه عضو بوده اند. سرانجام این گروه نشان داد در برخی از مواد کانی ذرات گراویتون وجود دارد. در کویرهایی که درجه ی حرارت در آن ها بالاست، ممکن است گراویتون در دل شن ها یافت شود.
گروهی ازبرجسته ترین کانی شناسان در دانشگاه لوول ماساچوست به سرپرستی یکی از نوادگان کانی شناس برجسته ی فرانسوی رنه ژوست آئویی پس ازدریافت آخرین دستآوردهای تئوریک انستیتو نیلزبور با بررسی هزاران نقشه ی ماهواره یی سه نقطه در جهان را مشخص کردند که ممکن بود دارای خاك یا شنی سرشار از ذرات گراویتون باشند.
صحرای سینا در مصر، ربع ا لخالی درعربستان و ریگ جن در کویر مرکزی ایران، به همين منظور گروه هایی رابه مصر و ربع ا لخالی در عربستان اعزام کردند .اما به دلیل نبودن ارتباط سیاسی بین آمریکا و ایران، نتوانستند گروهی را به ریگ جن اعزام کنند. طی پنج سال گذشته تیم های اعزامی در صحرای سینا و ربع الخالی مشغول تحقیق بودند و تحقیقات به نتیجه ی مطلوبی نرسيد .تا این که حدود سه سال پیش در 18دسامبر 2007 یک اتفاق کاملا تصادفی زنجیره یی از حوادث را به وجود آورد که منجر به کشفی بزرگ و حیرت ا نگیز شد .
در سال 2007 زمانی كه جيمز كامرون قصد داشت تا پروژه آواتار را شروع كند، تصميم داشت در اين فيلم سیاره ای را به تصویر بکشد که تخته سنگ های بزرگ گراویتونی دارد با گراویتون یاب های انستیتو نیلزبور تماس گرفت تا اطلاعاتی در زمینه عملکرد صخره های گراویتونی به دست آورد با پیگیری ماجرا، کانی شناسان ماساچوست توضیح دادند که ممکن است صخره های گرویتونی در روی کره ی زمین هم وجود داشته باشد و سه نقطه را ذکر کردند و اضافه کردند که هنوز تحقیقات در مصر و عربستان به نتیجه نرسیده و امكان رفتن به كوير جن هم وجود ندارد .
جیمز کامرون با عباس کیارستمی فیلمساز معروف ایرانی تماس می گیرد و از او می خواهد تحت پوشش فیلمسازی گروهی به منطقه اعزام کند، اما کیارستمی می گوید: امکان این کار وجود ندارد. و یکی از دوستانش به نام پرفسور جندقی را به او معرفی می کند. پرفسور جندقی باستان شناس و کویر شناس ایرانی ساکن انگلستان و صاحب کرسی در آکسفورد است. تماس جیمز کامرون با پرفسور جندقی و گفت و گو با او موجب می شود پروفسور جندقی با تحقیقات ماساچوستی ها و دانمارکی ها آشنا شود و به جیمز کامرون می گوید: در حفاری های تخت جمشید ابریشمی پیدا شده است که با این توصیفات شما به نوعی دارای ذرات گراویتونی هستند.
کامرون به هالیوود می رود و سرگرم ساختن فیلم خود می شود

مطالعه در خصوص سابقه ی تاریخی موضوع به این نتیجه می رسد که ایرانیان در زمان هخامنشیان ذرات گروایتون را در کویر مرکزی ایران کشف کرده اند. گویا آنان خاك و شن منطقه ی ریگ جن را طی عملیات سرندسازی و خالص کرده به کاشان منتقل کرده و در آن جا باغی درست کرده بودند و در آن باغ درخت توت کاشته بودند. گویا خاك این باغ را تا عمق پنجاه و سه متری خارج و جای آن را با خاك سرند شده ی ریگ جن پر کرده بودند. بعد کرم های ابریشم از برگ این درختان تغذیه می کردند و ابریشم تولیدی خاصیت گراویتونی و ضد جاذبه یی داشته است و ایرانیان با آن قالیچه ی پرنده تولید می کردند. البته این فراینده بسیار پیچیده بوده و برای ساخت یک قالیچه ی کوچک پرنده، باید زمان درازی را صرف می کردند. گویا یکی از این قالیچه ها توسط کوروش که به ذوالقرنین شناخته می شود به سلیمان نبی داده می شود .(البته پاره ای از محققین، کورش را برابر با سلیمان و زردشت را برابر با ابراهیم می دانند.)
گویا اسکندر مقدونی نیز برای به دست آوردن همین قالیچه به ایران حمله می کند و ایرانیان برای این که تکنولوژی دست یونانیان نیفتد آن باغ را آتش می زنند و دو قالیچه ی باقیمانده در تحت جمشید هم در آتش سوزی تخت جمشید کاملا از بین می رود و فقط چند تار از آن در اكتشافات ارنست اميل هرتسفيلد باستان شناس آلمانی در حفاری های تخت جمشید کشف می گردد.

 قالیچه ی پرنده یا كشف شواهد مستند از وجود قالیچه های پرنده در ایران
خلفای اموی و عباسی در سركوب تكنولوژی ساخت قالیچه های پرنده نقش اساسی را ایفا كردند
نیما ملك محمدی گفته است: قرن ها پس از آن كه قالیچه های پرنده تنها یك افسانه هزار و یك شبی تصور می شد، هنری بك، كاشف فرانسوی، شواهد مستندی از وجود قالیچه های پرنده در ایران پیدا می کند. هنری بك در سرداب های قلعه الموت، طومارهایی پیدا می کند كه شواهد جدیدی در مورد قالیچه های پرنده به دست می دهد.این طومارها كه به طرز خارق العاده ای سالم مانده اند، در اوایل قرن سیزدهم میلادی توسط یك محقق یهودی به نام اسحاق بن شریره نوشته شده است.
پس از آن كه پروفسور جی. دی . سپتیموس، زبان شناس مشهور، این متون را از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه كرد، این دست نوشته ها باعث جنجال زیادی در جامعه علمی جهان شدند. مدت كوتاهی پس از انتشار ترجمه این متون، كنفرانسی با حضور كارشناسان برجسته بین المللی در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی لندن برگزار شد. بسیاری از مورخان با حمله به هنری بك، این دست نوشته ها را جعلی خواندند. اما پروفسور سپتیموس كه به خاطر عدم شركت هنری بك در این كنفرانس (به خاطر تولد فرزندش) دفاع از او را به عهده داشت، گفت كه این متون باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند.
قدمت این دست نوشته ها اكنون در انستیتوی لئوناردو داوینچی شهر تریست، به كمک روش رادیو كربن در حال تعیین است.
بنا بر نوشته های بن شریره، حكام مسلمان متعصب آن زمان قالیچه های پرنده را وسیله ای شیطانی می دانسته اند و به همین خاطر دانش و سازندگان آن را سركوب كرده اند و ردپای آن را از تاریخ به دقت پاك كرده اند. هر چند قالیچه های پرنده تا اواخر قرن سیزدهم میلادی بافته و فروخته می شده اند، اما استفاده از آن در انحصار افراد خاصی بوده است.
بنابر یادداشت های بن شریره، نخستین اشارات به قالیچه های باستانی در دو متن باستانی صورت گرفته است. یكی از این كتاب ها، مجموعه ای از ضرب المثل ها است كه توسط شامشاد، وزیر نبوكدنزر پادشاه بابلی جمع آوری شده است و منبع دیگر، مجموعه ای از گفتگوهای باستانی است كه توسط شخصی به نام ژوزفوس نگاشته شده است.
بر اساس نوشته های بن شریره، قالیچه های پرنده ای كه می توانستند چند متر بر فراز زمین شناور باشند، نخستین بار توسط كیمیاگران و صنعت گران دربار ملكه صبا ساخته شد و ملكه صبا آن را به نشانه عشق خود برای حضرت سلیمان فرستاد. اما وقتی ملكه صبا خبر برخورد سرد حضرت سلیمان را با هدیه اش شنید، دل شكسته شد و صنعت گران خود را از دربار بیرون كرد. این صنعت گران در نهایت در ناحیه بین النهرین و در نزدیكی شهر بغداد ساكن شدند و كسب و كار خود را ادامه دادند.
بن شریره در یادداشت های خود به توضیح چگونگی كار این قالیچه های پرنده می پردازد، اما متأسفانه اكثر اصطلاحات و عبارات فنی به كار رفته در این قسمت قابل فهم نیست. اما از قسمت های قابل فهم متن چنین بر می آید كه قالیچه های پرنده هم مانند قالیچه های معمولی روی دار بافته می شده اند و تفاوت آن ها با قالیچه های معمولی در مرحله رنگرزی آن ها بوده است. صنعتگران دربار ملكه صبا گل مخصوصی؟ به دست آمده از چشمه های كوهستان؟ كشف كرده بودند كه این گل هنگامی كه در معرض حرارت شدید، داغ تر از آتش حلقه هفتم جهنم؟ در ظرفی محتوی روغن یونانی قرار می گرفت، خاصیت ضد مغناطیسی پیدا می كرد. با توجه به مغناطیس بودن كره زمین، وجود میلیون ها محور مغناطیسی كه از قطب جنوب تا قطب شمال كشیده شده اند، قالیچه هایی كه الیافشان به این گل آغشته می شد می توانستند از سطح زمین فاصله بگیرند. این فاصله با توجه به غلظت و میزان گل به كار رفته، از یك متر تا چند ده متر می رسید. محورهای مغناطیسی مانند ریل های هوایی عمل می كردند و قالیچه می توانست در امتداد این محورها پیش رود.
براساس یادداشت های بن شریره، كتابخانه اسكندریه تعداد زیادی از این قالیچه های پرنده را در اختیار داشته است و از این قالیچه ها برای گردش میان قفسه های مملو از پاپیروس كتابخانه، استفاده می کرده اند. گویا این قالیچه ها را در اختیار مراجعه كنندگان به كتابخانه می گذاشته اند. این كتابخانه كه در یك زیگورات قرار داشته است، بیش از 40 هزار طومار خطی در اختیار داشته است كه توسط سیصد نسل از كاتبان نگاشته شده بود. سقف این كتابخانه آن قدر بلند بوده است كه بسیاری از مراجعه كنندگان ترجیح می داده اند به حالت شناور در هوا و روی قالیچه های پرنده مطالعه كند. براساس یادداشت های بن شریره، ساخت قالیچه های پرنده در سرزمین های اسلامی به دو دلیل سركوب شد: نخست این كه حكام متعصب مسلمان می گفتند: بشر قرار نیست پرواز كند و قالیچه های پرنده باعث به هم خوردن نظم امور می شوند. دلیل دوم بیشتر اقتصادی بود. بسیاری از اشراف و ثروتمندان عرب ثروت خود را مدیون گله های شتر و اسب خود بودند و دلشان نمی خواست چند صنعتگر فقیر و بی چیز با ساخت قالیچه های پرنده كسب و كار آن ها را نابود كنند.
سازندگان قالیچه های پرنده در زمان حكومت خلفای اموی و عباسی به شدت سركوب شدند و در نهایت در سال 1226 میلادی و با حمله مغول به آسیای مركزی، در هرات و بلخ و بخارا حمام خون به راه افتاد. مغول در جریان غارت و تاراج خود، چند قالیچه پرنده هم پیدا كردند و هنگامی كه مردی به آن ها گفت این قالیچه ها تیزروتر از اسب های پاكوتاه مغول هستند، چنگیرخان چنان از این توهین برآشفته شد كه سر مرد را از تنش جدا كرد و دستور داد تمام قالیچه های پرنده قلمروی وسیعش را جمع آوری و نابود كنند.

در پایان بهتر است گزارشی مستند از ریگ جن نیز خوانده شود
ریگ جن، شگفت‌انگیز‌ترین اسرار‌آمیز‌ترین و ترسناک‌ترین منطقه ایران است، با باتلاق‌های سهمگین که مرگ را برای هر موجود زنده‌ای به ارمغان می‌آورد. اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمکزار‌های این منطقه محل قتل و دفن موجوات زنده بسیاری بوده است.
آیا تا به حال از بیابانی به نام «ریگ جن» چیزی شنیده‌اید؟ منطقه‌ای کویری و پر از تپه‌های ماسه‌ای که در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال چوپانان و انارک و غرب جندق قرار دارد." ریگ جن به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب، در گذشته‌های دور، محل عبور کاروان‌ها نبوده و فقط در سال‌ها اخیر، چند گروه از محققان و سیاحان به آن منطقه رفته‌اند.
به گزارش هفته نامه سیاحت-تجارت، سال‌های متمادی، هیچ کس جرات آن که به «ریگ جن» سفر کند و راز این کویر اسرار‌آمیز را کشف کند، نداشت، یا اگر جراتش را هم داشت،‌ به دلیل ناآشنایی با منطقه در راه می‌ماند، اما بالاخره چند سال پیش، طلسم «ریگ جن» توسط علی پارسا،‌ کویر‌شناس مقیم آمریکا شکسته شد. او به همراه آقای میرانزاده، رئیس وقت پارک ملی کویر، با هواپیما بر فراز ریگ جن پرواز کردند تا ثابت کنند که هیچ چیز شگفت‌انگیزی در ریک جن وجود ندارد.
علی پارسا، یک سال بعد، با ماشین وارد «ریگ جن» و از آن شد، بعد از او بسیاری از کویرنوردان از «ریگ جن» گذشتند. البته با تجهیزات کامل، و نه گرفتار روح شدند و نه جن زده!
برای سفر به «ریگ جن» حداقل باید به اندازه دو هفته آب، بنزین، غذا و وسایل فنی ماشین را به همراه داشته باشید. در ضمن، بلد محلی را فراموش نکنید، چون محلی‌ها معمولاً آدم‌های کار کشته‌ای هستند و علاوه بر تعیین مسیر، حتی در شرایط سخت، خیلی خوب می‌توانند راهنمایی‌تان کنند.
بخشی از منطقه، نسبتاً مسطح‌تر است با تپه‌ها کوچک‌تر، بنابراین عبور از آن نسبتاً آسان به نظر می‌رسد ولی با کمی پیشروی، با کم شدن ارتفاع به اراضی باتلاقی می‌رسید که اینجا تقریباً جنوب منطقه است. اصرار برای عبور از این اراضی باتلاقی بی‌فایده است، بنابراین بهتر است از سمت شمال غربی به حرکتتان ادامه دهید. وقتی آخرین کوه‌هایی که 2300 متر ارتفاع دارند را رد کردید، به بخش شمالی «ریگ جن»می‌رسید. از اینجا، کوه دماوند را هم می‌توانید ببینید. با ادامه این مسیر، به پارک ملی کویر می‌رسید.
اگر شما مسیر دیگری را می‌پسندید، می‌توانید با استفاده از نقشه و راهنما، مسیر جدیدی را تجربه کنید،‌ اما تمام سختی‌ها و بالا و پایین‌ها، یک طرف و آسمان پرستاره شب‌های ریگ‌ جن هم یک طرف. خوابیدن روی شن‌های روان، روی تپه‌ای بلند و چشم‌ دوختن به آسمانی که حتی یک نقطه سیاه ندارد و شهاب سنگ‌هایی که هر از گاهی مثل تیر در آسمان کشیده می شوند. تمام خستگی روزانه و در شن و باتلاق فروفتن را از تن شما می‌زداید!
محلی‌های این منطقه، چوپان‌ها و ساربان‌ها معتقدند که اگر کسی پایش به ریگ جن برسد، بلافاصله ناپدید و توسط ارواح و موجودات ماورایی به قلب ریگ‌جن فرستاده می‌شود! یکی از کاوشگران می‌گوید: حتی شتر‌های اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می‌رسند، می‌ایستند و به هیچ عنوان حرکت نمی‌کنند!
ریگ جن، شگفت‌انگیز‌ترین اسرار‌آمیز‌ترین و ترسناک‌ترین منطقه ایران است، با باتلاق‌های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده‌ای به ارمغان می‌آورد. اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمک زار‌های این منطقه محل قتل و دفن موجوات زنده بسیاری بوده است.

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
دی ان ان