دیوار چین

دیوار چین

دیوارچین یکی از عجایب جهان است. این دیوار جنبه دفاعی داشته و در یک دوران طولانی ساخته شده است. این دیوار در سال ۱۹۸۷در "فهرست میراث جهانی " ثبت گردید. شروع ساخت دیوار چین به قرن ۹ قبل از میلاد باز می گردد. که دیواری دفاعی در برابر هجوم اقوام مهاجم شمالی بود. در سال 221 قبل از میلاد امپراتور شیهوان پس از به وحدت رساندن حکومت های محلی، دیوارهای ساخته شده توسط حکومت های محلی را به هم متصل کرد. در این دوره طول دیوار به حدود 5000 کیلومتر می رسید.  

دیوار چین به عنوان پروژه تدافعی بر روی کوه‌ها، بیابان ها، مراتع و لجنزارها ساخته شدهاست . دیوار بر مسیر کوه‌های پر فراز و نشیب امتداد یافته است. در بیرون دیوار پرتگاه‌های بلند دیده می شود . در واقع کوه و دیوار به یکدیگر پیوند خورده است.ارتفاع این دیوار حدود ۱۰ متر و پهنای آن برای عبور چهار اسب کافی است.  

طرف درونی دیوار، نرده سنگی و در وجود دارد. در فاصله معیینی، سکوی دیواری یا برج آتش برای خبر رسانی ساخته شده است. سکوی دیواری برای ذخیره سلاح ها و غلات و استراحت سربازان ساخته شده است و در جنگ مخفیگاه بوده است . هنگامی که دشمن دست به حمله می زد، برج های آتش را روشن می کردند و سراسر کشور از حمله آگاه می شدند.  اکنون دیوار چین به عنوان یک مانع نظامی کاربردی ندارد. اما زیبایی معماری مخصوص آن دیدنی است. زیبایی دیوار چین پر ابهت، و باعظمت است. از دور دیواری بلند و پر پیچ و خم بر روی کوه‌ها دیده می شود که همانند اژدهایی در حال حرکت است و صحنه‌ای شکوهمند ایجاد کرده است. از نزدیک، دروازه‌های پر ابهت،دیوارها، سکوهای دیواری،برج های دیده بانی، برج های آتش هماهنگ با عوارض زمینی، آکنده از دلربایی هنری ساخته شده است.

برخی از بخش های دیوار چین بخوبی حفظ شده است، از جمله دیوار "بادلینگ " درنزدیکی بیجنیگ دیوار " سی ما تای "، دیوار " موتیان یو " ،دروازه شان حای گوان در انتهای شرقی دیوار چین است که نخستین دروازه چین نامیده میشود و دروازه "جایوگوان" در انتهای غرب در گان سو ،این بخش ها همچنین ازمکان های بسیار مشهور و دیدنی دیوار است و گردشگران زیادی در تمام سال از آن ها بازدید می کنند .طول این دیوار در وضع موجود حدود 7000 کیلومتر است.

 نمایی از دیوار چین که وسعت آن تقریبا در یک کادر به نمایش درآمده است. با نگاه به این تصویر بزرگی و عظمت دیوار کاملا قابل مشاهده است. می گویند: دیوار چین از کره ی ماه نیز قابل مشاهده است.

 نمایی دیگر از دیوار چین

نمایی دیگر از دیوارچین

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
دی ان ان