شهر پترا

شهر پترا

شهر پترا، شهری عجیب و تاریخی در کشور اردن

این شهر باستانی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر عمّان، پایتخت اردن ودر غرب راه اصلی بین شهر عمّان و شهر عقبه واقع شده ‌است. شهری است به کمال که همه ی آن در کوه و در تخته سنگ هایی به رنگ گل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده ‌است.کلمه ی پترا به زبان یونانی به معنی (صخره) است و چون این شهر باستانی تماماً درسنگ کنده شده‌ است آن را پترا نامیده‌اند. همچنین این شهر تاریخی و زیبا را به خاطرسرخ گون بودنش بنام ( المدینة الوردیة ) نیز نامیده شده ‌است، در سال ۱۹۷۸ میلادی کتابی در این مورد نوشته شده‌است که از تاریخ بنای این شهر باستانی سخن می‌گوید، مؤلف نام کتاب را (الأسرارالمَدینَة الوَردِیَة) نامگذاری نموده ‌است. نام قدیم این شهر سلع بود، یعنی (صخره) رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده‌اند.

حدود کشور نَبَطی‌ها از ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین و در امتداد صحرای شام در سمت مشرق ادامه می‌یافت. شهر پترا حلقهٔ اتصال بین تمدن سرزمین میان‌رودان (یا بین‌النهرین) و سرزمین شام و شبه‌جزیره عربستان و مصر بوده‌ است. این شهر که پایتخت کشور نَبَطی‌ها بود توانسته‌ بود کنترلو زمام راه‌های تجارتی مناطق اطراف خود را بدست گیرد، کاروان های تجارتی از جنوبشبه‌ جزیره عربستان و غزه و عسقلان و صور و دمشق از راه پترا پایتخت کشور نَبَطی‌ها می‌گذشته‌اند و این شهر از رونق خاصی برخوردار بوده‌اند.

پایان حکومت نَبَطی‌ها و خرابی پایتخت شهر پترا بدست رومیان در سال ۱۰۵میلادی بوده ‌است، قشون رومیان در سال ۱۰۵میلادی سرزمین نَبَطی‌ها را محاصره می‌کنند وآب را به روی ساکنان شهر می‌بندند وسرانجام بعد از مدتی آن شهر را اشغال می‌کنند و به حکومت نَبَطی‌ها خاتمه می‌دهند.

در سال ۶۳۶میلادی عرب ها توانستند شهر پترا را از نفود رومی‌ها برهانند. ساکنان پترا پس ازآن به کشاورزی اشتغال ورزیدند. اما زلزله‌ای که درسالهای ۷۴۶ و ۷۴۸ به این شهر وارد آمد، ساکنان پترا را وادار نمودتا به مناطق اطراف کوچ کنند. آثار این شهر باستانی همچون دُّری در کوه می‌درخشد ویادگاری از دوران نَبَطی‌ها بجا مانده‌است که بسیار تماشایی است

 نمای بیرونی یکی از ساختمان های شهر که تماما در سنگ تراشیده شده است

 نمای بیرونی ساختمانی دیگر

 آمفی تئاتری که در دل سنگ تراشیده شده است.

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
دی ان ان