ماچو پیچو

ماچوپیچو، شهری بازمانده از تمدن مایاها

ماچو پیچو    : Machu Picchu

 

ماچوپیچو در زبان اسپانیایی به معنی قلهٔ قدیمی است، این شهر باستانی از آثار دوره یاینکاها است. که در ارتفاع ۲٬۴۳۰ متری از سطح دریا در بالای درهٔاوروباما در کشور پرو و در ۷۰کیلومتری شمال کوسکو قرار ساخته شده ‌است. این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی ساخته ‌شده‌ و صدها سال قبلدر زمان فتح اسپانیایی‌ها متروک شده‌است. این شهر برای قرن‌ها فراموش شده ‌بود وبه جز عده‌ای از مردم محلی کسی از وجود آن خبری نداشته است. این اثر در سال ۱۹۱۱ میلادی توسط هیرام بینگهام، تاریخ‌شناسآمریکایی به جهانیان معرفی‌شد. پس از آن، ماچو پیچو به یکی از مناطق جذب توریستتبدیل ‌شد و در سال ۱۹۸۱ میلادی در فهرست آثار کشور پرو و درسال ۱۹۸۳ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکوبه ثبت رسید. این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته می‌شود.

ماچوپیچو با دیوارهای سنگی جلا داده ‌شده مطابق با معماری کلاسیک اینکاها ساخته شده‌است.اولین بنای این مجموعه این‌تی‌هوآتانا یا معبد خورشید است که اتاقی با سه پنجره و در منطقه‌ی مقدس ماچو پیچو قرارگرفته است.
این‌تی‌هوآتانا، به نظر می رسد که یکساعت نجومی است که توسط اینکاها طراحی و ساخته شده‌است.

ماچوپیچو در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی در ارتفاعات امپراتوریاینکاها ساخته شده‌است. این شهر در حدود ۱۰۰سال بعد در پی پیروزی امپراتوری اسپانیا متروک شد.

ایندژ در ۵۰ مایلی کوسکو، پایتخت اینکاها قراردارد و به همین دلیل هرگز مانند سایر شهرهای اینکاها پیدا و ویران نشده ‌است. درطول قرن ها، جنگل‌های اطراف این مجموعه رشد کرده و آن را پوشانده است و به همیندلیل از نظرها پنهان مانده‌ بود و تنها عدهٔ معدودی از وجود آن اطلاع داشته‌اند.در بیست و چهارم ژوئیهٔ سال ۱۹۱۱میلادی، ماچو پیچو به‌وسیلهٔ هیرام بینگهام، تاریخ‌شناس آمریکایی در یک سخنرانی‌در دانشگاه ییل به دنیای غرب معرفی شد. او به‌وسیلهٔ راهنمایی محلیانی که گه گاهبه سایت مراجعه می‌کردند به آن جا هدایت شد. بینگهام مطالعات باستان‌شناسی راانجام داد و تحقیقاتش را دربارهٔ آن محل کامل کرد و آن را «شهر گمشدهٔ اینکاها» کهنام اولین کتابش نیز بود، نامید. او هرگز اعتباری برای کسانی که او را به آن محلراهنمایی کردنند قائل نشد و آن را یک شایعهٔ محلی نامید.

درسال ۱۹۱۳، این مکان بعد از اینکه انجمنجغرافیای ملی (به انگلیسی: ‎NationalGeographic Society ‏) بحث‌های ماه آوریل را بطور کامل به آناختصاص داد شهرت بسیاری پیدا کرد. در سال ۱۹۸۱میلادی منطقه‌ای به وسعت ۳۲۵.۹۲کیلومتر مربع که ماچو پیچو را احاطه کرده‌بود جزء میراث تاریخی پرو به ثبت رسید.این منطقه تنها به این خرابه‌ها محدود نمی‌شود بلکه شامل مناظر طبیعی منطقه‌ای نیزمی‌شود.

ماچو پیچو به‌عنوان میراث جهانییونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید. و این منطقه «یکشاهکار خالص معماری و نشانه‌ای منحصر به فرد از تمدن اینکاها» نامیده شد. این اثرهم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته می‌شود.
ماچو پیچو در ۷۰ کیلومتری شمال غربی کوسکو، در بالاترین نقطهٔ کوه ماچو پیچو، ۲٬۳۵۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده‌است. این اثر از مهم‌ترین آثار باستانشناسیدر آمریکای جنوبی و پربیننده‌ترین جاذبه ی توریستی کشور پرو می‌باشد.

ازسمت بالا، در صخرهٔ ماچو پیچو، یک صفحهٔ سنگی عمودی ۶۰۰ متری قرار دارد که در انتها بهرودخانه ی اوروباما می‌رسد. مکان این شهر در گذشته جزء اسرار نظامی اینکاها بوده ‌است.

 نمایی از شهر ماچوپیچو

نمایی دیگر از شهر فراموش شده ی ماچوپیچو

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
دی ان ان