کولوسئوم یا آمفی تئاتر شهر رم

کولوسئوم یا آمفی تئاتر باستانی شهر رم

Coliseum  معروفترینآمفی تئاتر بیضی شکل عظیم تاریخی است. این آمفی تئاتر دارای 50 هزار ردیف صندلی و ۸۰ در ورودی است. واژه کلوسئوم به معنی«جایگاه بزرگ» است. ساخت کولوسئوم توسط Vespasian (وسپاسین)امپراطورسال های ۶۹ تا ۷۰ روم پایه گذاری شد، پس از آن پسرش Titus (تیتوس)در سال ۸۰ بعد از میلاد، ساخت آن را ادامه داد و نهایتا Domitian (دومتین)برادر Titus کامل شد. دومتین در سال ۸۱ بر برادر خود غلبه کرد و بر جایگاه امپراطور روم نشست. کولوسئوم به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین‌های باتلاقی مابین تپه‌های Esquiline(اسکوئیلین) و Caelian(کائلین) واقع شده بود.

پلان این مجموعه به شکل بیضی به قطر‌های ۱۸۸و ۱۵۶ متر، و زیر بنای آن حدود ۶ جریب می‌باشد. ارتفاع این آمفی تئاتر تقریبا به اندازه یک ساختمان۱۵طبقه است (حدود۴۸متر)، کف صحنه چوبی است و در زیر آن مجموعه‌ای از اتاق ها و گذرگاه ها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته است. تعداد ۸۰ دیوار به عنوان تکیه گاه برای تاق‌های گنبدی شکل، گذرگاه ها،پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار گرفته ‌است. لبه بیرونی تاق‌های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آن ها به یکدیگر شده‌ است. نمای داخلی Coliseum از بالا سه ردیف تاق‌های گنبدی شکل رودر روی ستون‌ها و سر ستون‌ها قرار گرفته‌اند،

درستون‌های طبقه اول سبک معماری دوریک (Doric)، در طبقه دوم سبک ایونیک (Ionic)، و در طبقه سوم سبک قرنتی (Corinthian) که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، قابل مشاهده ‌است.این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی ازشاهکار‌های مهندسی است در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد، فضای بین ستون‌ها با ۴۰ عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌است.

درقسمت بالا، دیوارکوب‌ها و بندگاه هایی وجود دارد که تیرک‌هایی را که سایه بان‌ها به آن ها آویزان است، نگه داشته‌اند. در ساخت عمارت با دقت بسیاری از انواع ترکیبات ساختمانی استفاده شده، برای فونداسیون از بتون و برای ستون‌ها و تاق‌ها از سنگ آهک(تراورتن) استفاده شده، در ستون‌های به کار رفته برای دیوار دو طبقه زیرین، از نوعی سنگ متخلخل به نام توفا (Tufa) استفاده شده‌است. برای طبقات فوقانی و اکثر تاق‌ها از آجر بتونی استفاده شده ‌است.

 نمایی از بیرون آمفی تئاتر

 نمایی از درون و بخش زیرین که در گذشته های دور مسقف بوده است

نمایی از درون آمفی تئاتر و قسمت زیرین که راهی برای بازدید بازدید کنندکان بر فراز بخش زیرین ساخته اند.

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
دی ان ان