میشا گوردین

میشا گوردین (Misha gordin)

میشا گوردین در سال ۱۹۴۶  در لتونی به دنیا آمد. او به عنوان مهندس پرواز دوره ی تخصصی دید اما به عنوان طراح وسایل جلوه های ویژه به کار پرداخت. او درباره ی این دوره می گوید: در آن زمان هنر رسمی کشور رئالیسم اجتماعی بود و من اهمیت چندانی به آن نمی دادم.
او در سال ۱۹۷۲ اولین تصویر خود را خلق کرد و در سال ۱۹۷۴ پس از سال ها درگیری با کمونیست ها، کشورش را به مقصد آمریکا ترک نمود. اما باید توجه داشت که بسیاری از مشاهیر روسیه مانند داستایوفسکی و فیلم سازانی چون تارکوفسکی و پاراجانوف در کارهای او تأثیری جاودانه داشته اند.
میشا گوردین در ارتباط با کارش می گوید: من عکاسی را در ۱۹ سالگی آغاز کردم و تمایل زیادی به ایجاد مناظر و سبک خاص خودم داشتم. من به دنبال راهی بودم تا افکار و دریافت های شخصی خودم را به وسیله عکاسی نشان دهم. یک سال بعد بر من آشکار شد که دوست دارم از مفاهیم (concept) عکاسی کنم. در تمام این سال ها که به خلق صحنه های مفهومی مشغول بودم، تقلایم در این جهت بود که تا می توانم آن ها را طبیعی و رئالیستی جلوه دهم. به تدریج توانایی من در تکنیک ها افزایش یافت و به من این امکان را داد که افق خود را گسترش دهم اما این بخش مهم کار نبود، من می دانستم که یک مفهوم ضعیف، حتی اگر با بهترین تکنیک اجرا شود حاصلش یک عکس ضعیف است. و در ارتباط با خلق کارهایش می گوید: آیا من دوربینم را به سوی جهان خارج نشانه گرفته ام، یا دوربین من به سوی روح خودم نشانه رفته است؟ آیا من از حقایق موجود عکس می گیرم؟ یا از دنیایی که خودم ساخته ام، دنیایی که بسیار حقیقی به نظر می آید اما در اصل وجود ندارد.

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی
دی ان ان